Kære alle Ølholmere. 

Vi havde i Byfestudvalget glædet os til, at lægge de sidste detaljer på det skelet til Byfesten, som allerede er udmeldt på Årskalenderen. Desværre gik der virus ikke i vort program men i hele Danmark.  

Vi har derfor set os nødsaget til, at træffe den tunge beslutning at aflyse Byfesten i år. Det skal være sjovt og festligt at deltage i vores Byfest og ikke farligt eller med mange restriktioner.  Vi kunne i udvalget ikke leve med en decimeret og ”halv” fest. I stedet gemmer vi ideerne til næste år og satser på et brag af en festuge i 2021. 

Der skal fra udvalgets side lyde en opfordring til at støtte vore sponsorer de lokale butikker og næringsdrivende. De har i den grad brug for at mærke den lokale opbakning i disse dage.  

Vi ses i 2021.

Med venlig hilsen
Byfestudvalget
(ØLU, Hallen, Krolf-klubben, Pensionistforeningen, ØB, Forsamlingshuset, Lokalrådet)

aflysning.pdf